Aktualności

17.08.2015 14:52

Rusza Pomorska Kolej Metropolitalna!

Już w niedzielę 30 sierpnia 2015 r. zapraszamy na Dzień Otwarty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, zorganizowany z okazji odbywającej się tego samego dnia oficjalnej inauguracji nowej linii PKM. Wszystko to na dwa dni przed uruchomieniem regularnych przewozów pasażerskich, które od 1 września 2015 r. na linii PKM obsługiwać będzie PKP SKM w Trójmieście.

Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przyszedł czas na finał tej największej inwestycji infrastrukturalnej samorządu województwa pomorskiego. Już 30 sierpnia 2015 r. odbędą się dwa wydarzenia związane z inauguracją linii PKM – pierwszej od 40 lat całkowicie nowej linii kolejowej w Polsce i jednocześnie pierwszej w naszym kraju linii kolejowej wybudowanej przez samorząd wojewódzki!

Spotkanie retro i współczesności w samo południe
W pierwszym inauguracyjnym przejeździe dwóch pociągów wezmą udział wyłącznie zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele samorządów i instytucji współuczestniczących w projekcie PKM, a także fani PKM, nagrodzeni biletami na pierwszy przejazd linią w organizowanych przez PKM konkursach. To oni w samo południe wyruszą dwoma pociągami (retro + SKM/PKM) z przystanku PKM Gdańsk Port Lotniczy w inauguracyjny przejazd przez całe miasto, aż do przystanku PKM Gdańsk Strzyża. Pociągi jechać będą równolegle po obu torach i każdy będzie mógł je zobaczyć ustawiając się wzdłuż trasy przejazdu – oczywiście w bezpiecznej odległości od torów i nasypów. Pociągi nie będą się zatrzymywały na żadnym z przystanków PKM po drodze, jednak mieszkańcy będą mogli wejść na perony, aby z bliska zobaczyć, sfotografować lub sfilmować ten niepowtarzalny, inauguracyjny przejazd linią PKM. Jedynym warunkiem będzie ścisłe przestrzeganie zaleceń obecnej tego dnia na wszystkich przystankach PKM służby ochrony.

Promocyjne przejazdy dla mieszkańców w godz. 13.00-19.00
Po zakończeniu inauguracyjnego przejazdu, od godz. 13.00 do około godz. 19.00 zaplanowany został dla wszystkich zainteresowanych projektem ostatni już Dzień Otwarty PKM, utrzymany w stylu trzech ubiegłorocznych imprez tego typu, które wówczas odwiedziło łącznie ponad 8 tysięcy osób.
Mieszkańców tego dnia po raz pierwszy będą mogli przejechać się linią PKM na odcinku Strzyża – Port Lotniczy i to za darmo! Dla pierwszych 10 tysięcy pasażerów przygotowany został z tej okazji specjalny pamiątkowy bilet, który będzie upoważniał jedną osobę do przejazdu w jedną stronę (na trasie Strzyża – Port Lotniczy lub Port Lotniczy – Strzyża), o godzinie podanej na bilecie. Oczywiście każdy chętny będzie miał szansę pojechać pociągiem także w drugą stronę, będzie musiał jednak wcześniej zdobyć bilet na trasę powrotną (a jeśli mu się to nie uda lub też nie będzie chciał ponownie jechać PKM, będzie mógł wrócić do domu jeżdżącymi tego dnia ze zwiększoną częstotliwością autobusami i tramwajami gdańskiego ZTM). Bilety na promocyjne przejazdy pociągami SKM/PKM i pociągiem retro dystrybuowane będą na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i Port Lotniczy, z których startować będą obydwa promocyjne pociągi.

Dla wybierających się na dzień otwarty PKM najważniejsze są dwie informacje:

 1. Jedna osoba może otrzymać jednorazowo maksymalnie 4 bilety na promocyjne przejazdy jednym z pociągów (PKM/SKM lub retro) według następujących zasad:
  - albo 4 bilety w jedną stronę, na trasie Strzyża – Port Lotniczy lub Port Lotniczy – Strzyża;
  - albo po 2 bilety w obu kierunkach (tam i z powrotem - czyli łącznie także 4).
 2. Dystrybucja biletów zaczyna się już w sobotę, 29 sierpnia 2015 r., w godz. 12.00-16.00, w specjalnym namiocie pod przystankiem PKM Gdańsk Strzyża i będzie kontynuowana w niedzielę 30 sierpnia 2015 r., w godz. 12.00-18.00 lub do wyczerpania zapasów.

Organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców Trójmiasta do odbierania biletów w punkcie dystrybucji na Strzyży już w sobotę,29 sierpnia, dzięki czemu w niedzielę będą mogli przyjść na swój przejazd o konkretnej godzinie, bez konieczności stania w kolejce po bilet.

Szczegółowy regulamin niedzielnych przejazdów promocyjnych i dystrybucji biletów dostępny jest na profilu PKM na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/830489890399254/permalink/834384043343172/

Tam też można zobaczyć, jak będą wyglądały specjalne, okolicznościowe bilety uprawniające do promocyjnych przejazdów po linii PKM 30 sierpnia:
https://www.facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna/videos/o.830489890399254/1008484092518308/?type=2&theater


Atrakcje dla mieszkańców
Podobnie jak podczas ubiegłorocznych dni otwartych PKM, także tym razem na wszystkich gości czekać będą specjalnie przygotowane z tej okazji atrakcje. Bezpośrednio pod wiaduktem, na którym zlokalizowany jest przystanek PKM Gdańsk Strzyża, o godz. 13.00 rozpocznie się – przygotowywany wspólnie przez PKM i Budimex – festyn rodziny, gdzie na zainteresowanych czekać będą różne gry logiczne, konkursy i zabawy, w których można będzie wygrać nagrody związane z projektem PKM (albumy, gadżety, itp.).

W programie m.in.:

 • stoisko informacyjne PKP SKM w Trójmieście (przewoźnika obsługującego od 1 września 2015 r. linię PKM),
 • plenerowa wystawa przypominająca realizację projektu PKM,
 • interaktywny wielkoformatowy labirynt pełen niespodzianek,
 • strefa kreatywnej rekreacji – nie tylko dla najmłodszych,
 • strefa relaksu oraz strefa gastronomiczna.

Również na tych wszystkich, którzy dojadą do przystanku PKM Port Lotniczy, czekać będą dodatkowe atrakcje – strefa relaksu i strefa gastronomiczna. W tym miejscu wszyscy pasażerowie PKM będą też mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć od środka wnętrze nowej części terminalu T2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, z którym przystanek PKM połączony jest specjalną kładką.
Ostatni promocyjny przejazd pociągiem retro oraz pociągiem SKM/PKM planowany jest ok. godz. 19.00 – i będzie on jednocześnie oznaczał zakończenie wszystkich dodatkowych atrakcji zaplanowanych na ten dzień.

Inauguracja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - banner
 

Ważne informacje organizacyjne:
• Organizator prosi o nieprzyjeżdżanie na inaugurację samochodami, ze względu na brak możliwości zaparkowania auta w sąsiedztwie (poza płatnymi parkingami prywatnymi w okolicach gdańskiego lotniska).
• Gdański ZTM tego dnia zwiększy częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów dojeżdżających w okolice przystanków PKM Strzyża i Port Lotniczy. Dlatego też najlepiej skorzystać z komunikacji publicznej, której nowym elementem od 1 września 2015 r. stanie się również linia PKM;
- do przystanku PKM Gdańsk Strzyża najlepiej będzie dostać się tramwajem – liniami: 5, 6, 11 i 12,
- w pobliże przystanku PKM Port Lotniczy kursują autobusy linii 110, 122 i 210.
• Na terenie obu przystanków PKM znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe dla rowerów. Zachęcamy zatem do przyjeżdżania na Dzień Otwarty PKM rowerami. Tego dnia jednak – wyjątkowo – nie będzie można wsiąść z rowerem do żadnego z pociągów. Ze względu na spodziewane ogromne zainteresowanie promocyjnymi przejazdami po linii PKM chcemy po prostu dać szansę przejazdu jak największej liczbie mieszkańców.
Promocyjne przejazdy odbywać się będą na odcinku Strzyża – Port Lotniczy oraz Port Lotniczy – Strzyża, bez zatrzymywania na innych przystankach PKM.
Bilety na promocyjne przejazdy będą bezpłatne i dystrybuowane na specjalnych stoiskach zlokalizowanych pod przystankami PKM Strzyża i PKM Port Lotniczy (oddzielnie dla pociągu retro i oddzielnie dla pociągu SKM/PKM).
• Każdy bilet będzie ważny tylko w jedną stronę i tylko dla jednej osoby. Po zakończeniu przejazdu wszyscy pasażerowie będą zobowiązani opuścić pociąg.
• Bilety będą dedykowane na konkretne godziny odjazdu pociągu, jeżeli ktoś spóźni się na swój pociąg, jego bilet straci ważność i będzie musiał ustawić się w kolejce po nowy bilet na inną godzinę.
• Przez cały Dzień Otwarty PKM należy bezwzględnie stosować się do poleceń służb ochrony, które będą pilnować porządku na terenie przystanków PKM oraz czuwać nad sprawną i bezpieczną wymianą pasażerów w obu pociągach.

 

Więcej na: https://www.facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna


Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter