Ciclovia

Ciclovia to międzynarodowa idea społeczna, angażująca społeczeństwo w budowanie przestrzeni publicznej sprzyjającej prowadzeniu zdrowego stylu życia. Podczas imprezy ulice miast zamykane są dla samochodów i udostępniane pasjonatom sportu i aktywnej rekreacji: rolkarzom, skaterom, rowerzystom, miłośnikom nordic walking, joggingu, spacerów oraz wszelkiej innej formy aktywności ruchowej.

Idea „ciclovias" zrodziła się w Kolumbii, w Bogocie w latach 70. i bardzo szybko opanowała cały świat. Początkowo w Bogocie imprezę organizowano raz do roku. Obecnie odbywa się ona w każdą niedzielę, w godzinach od 7.00 do 14.00 i gromadzi 2 mln osób (30 proc. mieszkańców miasta). Ruch samochodowy jest wówczas zamknięty na odcinkach liczących w sumie 120 km.

Podczas Ciclovii ulice powszechnie kojarzone z dużą liczbą samochodów zamieniają się w przyjazną mieszkańcom przestrzeń publiczną, tworzącą atmosferę wzajemnej tolerancji i pozytywnego współistnienia wszystkich użytkowników dróg. Możliwość swobodnego przemieszczania się, na przykład pozbawiona elementu rywalizacji jazda rowerem lub jazda na rolkach, powoduje, że wszyscy mają okazję czerpać przyjemność z przebywania w nowoczesnej przestrzeni publicznej.

Ciclovii towarzyszy wiele atrakcyjnych imprez, głównie promujących ruch i zdrowy styl życia: pokazy walk judo, pokazy slalomów i akrobacji na rolkach, anonimowe zabawy dla najmłodszych oraz zajęcia z instruktorami sportowymi. Ponieważ impreza odbywa się w konwencji pikniku, w tzw. Punktach Pozytywnego Zaskoczenia zorganizowane zostaną gry i zabawy podwórkowe, m.in. rzut beretem do celu, gra w kapsle, rysowanie kredą po asfalcie i kręcenie hula-hop. Będziemy także zbierać wpisy do 50-metrowego pamiętnika gorących uczuć, do którego będą się wpisywać wszyscy miłośnicy aktywności ruchowej. Jednym z głównych punktów programu będzie wspólny zjazd z mostu, podczas którego powstają naprawdę widowiskowe zdjęcia! Na miejscu będzie można zjeść coś ciepłego i orzeźwić się chłodnymi napojami. Udostępniony zostanie Mobilny Serwis Rowerowy, w którym każdy będzie mógł dokonać przeglądu i drobnych napraw swojego roweru. Dołączamy też do akcji charytatywnych, takich jak T –Mobile „Pomoc Mierzona Kilometrami".

Przedsięwzięcie skierowane jest zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów, gdańszczan i mieszkańców Pomorza, a także turystów żywo zainteresowanych ciekawym sposobem spędzania czasu wolnego.

W 2013 r. odbyło się już pięć edycji Ciclovii, podczas których uczestnicy mieli okazję wziąć udział m. in. w zajęciach nordic walking pod okiem mistrzyni świata w tej dyscyplinie, pokazach ratownictwa medycznego, pokazach judo w wykonaniu członków kadry narodowej, medalistów mistrzostw świata, Europy oraz Polski. Były także zabawy dla najmłodszych w Akademii Przedszkolaka.

Zapraszamy do śledzenia nowości na Facebooku i Twiterze:

 

 

Dane projektu

Tytuł projektu
Ciclovia
nazwa-beneficjenta
Gmina miasta Gdańska

Mapa

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.