Budowa siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego po zmianach

Gdański Teatr Szekspirowski to instytucja kultury założona wspólnie przez Miasto Gdańsk, Województwo Pomorskie i Fundację Theatrum Gedanense. Celem działalności instytucji jest prezentacja i upowszechnianie kultury teatralnej oraz edukacja teatralna dzieci, młodzieży i nauczycieli. GTS kontynuuje również ideę Fundacji Theatrum Gedanense, zainicjowaną w 1990 roku - odbudowę gdańskiej Szkoły Fechtunku – teatru elżbietańskiego, który był pierwszym publicznym teatrem Rzeczypospolitej, istniejącego w Gdańsku od XVII do XIX wieku.

Powstająca siedziba instytucji, to niezwykły, wielofunkcyjny obiekt teatralny, zaprojektowany przez architekta Renato Rizzi, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, który z pewnością spełni – a nawet wyprzedzi – oczekiwania współczesnych twórców teatralnych, a także stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Gdański Teatr Szekspirowski zostanie wyposażony w nowatorskie i unikatowe rozwiązania z zakresu technologii scenicznych – otwierany dach, chowaną w podłogę scenę i „ruchomą" widownię, które sprawią, że jedna scena będzie zawierała w sobie trzy: klasyczną włoską „pudełkową", elżbietańską oraz centralną – arenę. Pozwoli to nie tylko na prezentację dużych produkcji teatralnych – również pod gołym niebem - ale otworzy zupełnie nowe możliwości ich realizacji.

Gdański Teatr Szekspirowski to także przyszła siedziba Festiwalu Szekspirowskiego - międzynarodowego wydarzenia teatralnego, którego historia sięga 1993 roku. Jest to największa tego typu impreza w Europie i jedyna w Polsce. Spektakle cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności, uczestniczą w nich zarówno teatromani z Trójmiasta, jak i turyści z całego kraju i z zagranicy. Festiwal Szekspirowski jest częścią Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich założonej w 2006 roku z siedzibą w Gdańsku.

Gdański Teatr Szekspirowski będzie funkcjonował przez cały rok, prowadząc działalność impresaryjną, prezentując wybitne spektakle z kraju i ze świata oraz prowadząc rozbudowana działalność edukacyjną.

Planowany całkowity koszt realizacji Projektu brutto to 95,5 mln zł, z czego 51 mln zł to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Więcej informacji na: www.teatrszekspirowski.pl

Dane projektu

Tytuł projektu
Budowa siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego po zmianach
nazwa-beneficjenta
Gdański Teatr Szekspirowski
wartosc-projektu
95,5 mln zł

Mapa

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.