Budowa kompleksu turystyczno-rekreacyjnego z wieżą widokową Kaszubskie Oko w gminie Gniewino

Kompleks turystyczno-rekreacyjny z wieżą widokową „Kaszubskie Oko" zrealizowany został na terenie Gminy Gniewino. To peryferyjnie położona, popegeerowska gmina, wcześniej pozbawiona atrakcji turystycznych. Projekt obejmował budowę wieży widokowej wraz z otaczającą ją infrastrukturą rekreacyjno-sportową. Kompleks zajmuje powierzchnię 4,2 ha. Przy jego realizacji zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań z zakresu architektury i projektowania.

W układzie urbanistycznym kompleks został zaprojektowany według koncepcji oka. Oznacza to, że kolejne elementy nawiązują kształtem i usytuowaniem do kształtu oka. Centralny punkt układu – wieża widokowa – odpowiada źrenicy; otaczający ją kopiec nawiązuje kształtem do tęczówki; po północnej stronie znajduje się pergola, która symbolicznie zaznacza ślad rzęs. Głównym elementem układu jest wieża o wysokości 44 metrów. Na jej szczyt można dotrzeć windą lub schodami (212 stopni). Punkt widokowy usytuowany jest na poziomie 157 m n.p.m. Z platformy widokowej można obejrzeć m.in.: panoramę górnego zbiornika Elektrowni Wodnej Żarnowiec – niezwykłego sztucznego akwenu o powierzchni 122 ha, farmę 18 elektrowni wiatrowych oraz największe w tym rejonie – Jezioro Żarnowieckie. Po stronie wschodniej wieży usytuowano klomby z basenikami i ścieżkami, po zachodniej – teren do gry w minigolfa. Całość dopełnia miejsce przeznaczone na ognisko, tor dla gokartów, a także ścieżka zdrowia.

Realizacja projektu przyczyniła się niewątpliwie do wzrostu atrakcyjności turystycznej rejonu. Od momentu oficjalnego otwarcia kompleksu w czerwcu 2007 r. odwiedziło go już ponad 250 000 turystów. Budowa kompleksu dała impuls nowym wydarzeniom kulturalnym i rozrywkowym, takim jak: zawody Strong Man, turniej minigolfa, Kaszubski Przegląd Orkiestr.

Wzmożony ruch turystyczny zaowocował rozwojem usług dla turystów - w gminie powstały 4 nowe restauracje, punkt informacji turystycznej, bowling, gospodarstwa agroturystyczne. Koszt projektu finansowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego to prawie 6,8 mln PLN. Więcej informacji na stronie: http://www.aktywne.gniewino.pl/PL/kaszubskie_oko.html

Dane projektu

Tytuł projektu
Budowa kompleksu turystyczno-rekreacyjnego z wieżą widokową Kaszubskie Oko w gminie Gniewino
nazwa-beneficjenta
Gmina Gniewino
wartosc-projektu
6,8 mln zł

Mapa

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.